ارسال شده توسط:ناهید علی پور بخش: معماری  گروه:مسکونی

نوسازی خانه قانعی در اصفهان

 

 

 

 

 

 

 

نوسازی خانه قانعی

مکان: اصفهان، خیابان میر
تیم معمار: مشاورین پولشیر
معماران ارشد: محمدرضا قانعی، اشکان قانعی
همکاران طراح: لیلا ایزدی، شهاب محمودی، اردشیر قانعی
سال: ۱۳۹۱-۱۳۸۳
مساحت: ۵۸۰ مترمربع
کاربری: مسکونی (تک واحده)
مهندس سازه: فریدون بنکدارپور
مهندس تاسیسات مکانیکی ساختمان: حیدر خسروی
مهندس تاسیسات برق ساختمان: اسکندر صادق نژاد
پیمانکار: مهرداد قانعی

خانه ما یک خانه قدیمی بود که در ضلع جنوبی خانه پدرم قرار داشت. پس از اینکه بچه‌هایم بزرگ تر شدند، فضای بیشتری احتیاج داشتیم و همین باعث شد به فکر نوسازی ساختمانم بیافتم. بنابراین، دو اتاق دیگر در بخش شمالی طبقه بالایی همین ساختمان اضافه کردیم. یک ایوان (بالکن) هم مثل بناهای ایران باستان من جمله کاخ چهل ستون در بالای این دو اتاق جدید ساخته شد که نهایتا یک فضای یکپارچه از آب درآمد و کل خانواده را زیر یک سقف جمع کرد. پس از آن، در ضلع شرقی ساختمان (در خیابان میر) یک مسیر ماشین‌رو ساخته شد و امتداد آن به پارکینگ خانه پدرم منتهی می شد که ورودی اش در کوچه پشتی (کوچه حمید) قرار داشت. در پایان کار، یک راه پله با سه پله برای اتصال بخش های شرقی و غربی به همدیگر ساخته شد. این راه پله، دقیقا مشابه و متقارن با راه پله خانه پدرم نقش پل ارتباطی را بازی می کند. این سه پله، یک مسیر رفت و آمد را در هر دو جهت افقی و عمودی فراهم می کند.
می توان ادعا کرد که پوشش آلومینیومی حجم اصلی ساختمان، همان نمونه ی مشابه و امروزیِ اوروسی خانه های ایران باستان است که از طریق آن، منظره وسیع و تسلط دید کامل در اختیار ساکنین است و علیرغم نور مناسب فضای داخل که به واسطه شیشه های رنگارنگ پنجره ها تامین می شود، از بیرون به داخل هیچ گونه امکان دید زدن وجود ندارد و این محفوظ ماندنِ حریم خصوصی فضای داخل خانه به واسطه همین شیشه های مات و رنگی است که به هنگام ایستادن در حیاط و با نگاه کردن به سمت پنجره ها تنها تصویری مات از داخل به دست می دهد.
نحوه رفت و آمد
سیستم رفت و آمد در فضای این خانه، شکل جدید و به روز شده ی سیستم رفت و آمد خانه های ایران باستان است که آمد و شدِ افقی را در سه سطح عمودی فراهم می کند؛ این امر باعث می سود که تمام اعضای خانواده با هم ارتباطی همیشگی و دائمی داشته باشند.
نحوه پوشش گیاهی
گل و گیاه در این پروژه مثل بقیه اجزای ساختمان از اهمیت خاصی برخوردار هستند. درخت توت قدیمی در وسط حیاط توجه هر بیننده ای را به خودش جلب می کند و در کنار آن، قامت درخت سرو جوان در ابتدای راه پله خودنمایی می کند. زیبایی این تصویر خارق العاده از گیاهان با نمای درخت کاج قدیمی که از داخل حیاط خانه پدرم سربرافراشته کامل می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :