First Page Previous Page
123
Next Page Last Page

انواع بتن سبک و کاربرد و تاریخچه و روش های ساخت بتن سبک بخش:عمران  گروه:سازه


انواع بتن سبک و کاربرد و تاریخچه و روش های ساخت بتن سبک تاریخچه ساخت و کاربرد بتن سبک اولین گزارشهای تاریخی در مورد کاربرد بتن سبک و مصالح سبک وزن به روم باستان بر می گردد. رومیان در احداث معبد پانتئون و ورزشگاه کلوزیوم از پومیس که نوعی مصالح سبک است استفاده کرده اند. کاربرد بتن سبکدانه پس از تولید سبکدانه های مصنوعی و فراوری شده در اوایل قرن بیستم وارد مرحله جدیدی شد. در سال 1918، S. J. Hayde با استفاده از کوره دوار اقدام به منبسط کردن رس و شیل کرد و بدینوسلیه سبکدانه ای مصنوعی تولید کرد که از آنها در ساخت بتن استفاده شد. تولید تجاری روباره های منبسط شده نیز از سال 1928 آغاز گردید
ارسال شده توسط:یاسین      دوشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۰ <ادامه>

سازه تنسگريتي بخش:عمران  گروه:سازه


#تنسگريتي 👇👇👇👇👇👇👇👇👇 سازه تنسگریتی نوعی سازه خرپایی سه بعدی پایدار متشکل از کابل ها و عناصر فشاری است که در آن کابل ها به صورت ممتد، ولی عناصر فشاری منقطع و معلق هستند.ساده ترین و ابتدایی ترین فرم تنسگریتی که می توان آن را به وسیله دو قطعه چوب متقاطع و طنابی ممتد که آن ها را به هم متصل می کند ساخت ، فرم کایت می باشد. برای ایجاد شبکه کششی تنسگریتی می تواتن انواع مختلفی از فرم های ساده یا پیچیده را به کار برد اما تنها فرم هایی پایدارند که شبکه های کششی آن ها متشکل از پیمون های مثلثی شکل باشند.
ارسال شده توسط:یاسین      جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ <ادامه>

نکات کلیدی در طراحی نما بخش:عمران  گروه:سازه


نمای هر ساختمان در شکل‌دهی به مجموعه شهری که در آن حضور دارد، موثر است. اگر به نمای یک ساختمان بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان‌های شهر توجه شود، همگونی نمای شهری در مجموع از بین می‌رود.به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرسازی و معماری، بررسی آماری نشان دهنده این موضوع است که در هر سال ۵۰ میلیون نفر به جمعیت شهر نشین کشورهای در حال توسعه اضافه می‌شود. در ایران نیز شهر نشینی طی دهه‌های گذشته با شتاب فزاینده ای گسترش یافته و همچنان این روند ادامه دارد
ارسال شده توسط:حسینی     پنج شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ <ادامه>

اصول ونکات ساخت بخش:عمران  گروه:سازه


با توجه به رشد روز افزون صنعت ساختمان و لزوم رعايت نكات كليدي در اين صنعت به اين نتيجه رسيديم كه ميشود نكات مهم و جالب در صنعت اجراي ساختمان را به طور خلاصه در اين مطلب گنجاند. از اين رو وب سایت فارسی کد بيش از 200 نكته مهم را جمع آوري و سپس خلاصه نموده و در قالب 4 مجموعه 50 تایی برای شما عزیزان قرار داده است. امروز برای اولین بار مجموعه 50 تایی اول را برای شما عزیزان آماده شده است.
ارسال شده توسط:حسینی     چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ <ادامه>

سوال و جواب در مورد سازه بتنی بخش:عمران  گروه:سازه


سؤال اول : در يك سازه بتني ، رابطه وزن آرماتور مصرفي با مساحت زير بنا چيست ؟ يعني به ازاي هر متر مربع زير بنا چه مقدار آرماتور مصرف مي شود ؟ ( البته اين سؤال خيلي راحته و اكثر دوستان محاسب و مجري پاسخ رو مي دونند) بين 43 تا 53 كيلو گرم بر متر مربع
ارسال شده توسط:یاسین      دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ <ادامه>

آشنایی با فونداسیون هشت ضلعی ( octagonal foundation) بخش:عمران  گروه:سازه


آشنایی با فونداسیون هشت ضلعی ( octagonal foundation) فونداسیون هشت ضلعی ( octagonal foundation) عموما در مواردی مثل شالوده ی توربین های بادی،سیلو ها و همچنین تیرهای نورافشان بلند تر از 15 متر کاربرد داره که به صورت منفرد هم اجرا میشه.
ارسال شده توسط:یاسین      پنج شنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۰ <ادامه>

نحوه خاموت گذاری به طور خلاصه بخش:عمران  گروه:سازه


نحوه خاموت گذاری به طور خلاصه : ضوابط خاموت گذاری در تیر ها و ستون ها بر اساس آیین نامه بتن ایران (آبا) ضوابط سازه های با شکل پذیری متوسط : اعضای تحت خمش در قاب ها : خاموت گذاری در تیر ها :
ارسال شده توسط:یاسین      سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ <ادامه>

دستگاه حفاری تونل TBM بخش:عمران  گروه:گوناگون


دستگاه حفاری تونل (به انگلیسی: Tunnel Boring Machine) یا تی‌بی‌ام (TBM) که با نام مول (به انگلیسی: Mole) نیز شناخته می‌شود، دستگاهی است که برای حفاری تونل‌ها از آن استفاده می‌گردد. این دستگاه با استفاده از یک سطح مقطع مدور، قادر است در قشرهای خاکی و سنگی زمین حفاری کند. این نوع از ماشین‌آلات توانایی ایجاد حفره در هر نوع زمینی، از سنگ سخت گرفته تا ماسه را دارد. قطر تونل‌هایی که این دستگاه ایجاد می‌کند در محدوده یک متر (با استفاده از میکرو-تی‌بی‌ام‌ها) تا نزدیکی ۱۶ متر (تی‌بی‌ام‌های امروزی) قرار دارند. برای کندن تونل‌هایی که کم‌تر از یک متر قطر دارند، به طور معمول، به جای استفاده از تی‌بی‌ام‌ها، از روش ساخت‌وساز بدون گودال یا حفاری افقی استفاده می‌کنند.
ارسال شده توسط:یاسین      سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ <ادامه>

سازه بتنی بخش:عمران  گروه:سازه


سازه بتنی سازه‌ای است که در ساخت آن از بتن یا به طور معمول بتن آرمه (سیمان، شن، ماسه و پولاد به صورت میلگرد ساده یا آجدار) استفاده شده باشد. در ساختمان در صورت استفاده از بتن آرمه در قسمت ستون‌ها و شاه تیرها و پی، آن ساختمان یک سازه بتنی محسوب می‌شود. امروزه بسیاری از پلها را از بتن آرمه می سازند. برای استفاده از پل های بلندتر و بیشتر شدن فاصله پایه پلها از تیر پیشتنیده استفاده می شود.
ارسال شده توسط:یاسین      دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ <ادامه>

نکاتی که درباره بتن باید بدانیم بخش:عمران  گروه:گوناگون


نکاتی که درباره بتن باید بدانیم : -------------------- الف : انواع سیمان تیپ 1 : عمومی تیپ2 : تقریبا ضد سولفات - دیرگیر تیپ3 : زودگیر تیپ4 : مناسب بتن ریزی حجیم تیپ5 : ضد سولفات شدید
ارسال شده توسط:یاسین      پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ <ادامه>