ارسال شده توسط:تینا ولی پور بخش: معماری  گروه:اداری

طراحی ساختمان اداری سرمشق تهران

معمار: گروه معماری کهن خشت
موقعیت پروژه: ایران، تهران
معمار مسئول: محمدعلی نقی خوانی
زیربنای پروژه: 682 متر مربع
سال اتمام ساخت: 2017

پروژه ساختمان اداری سرمشق زمانی به دفتر معماری کهن خشت ارائه شد که پیش از آن پلان های مجموعه طراحی شده و به این گروه ارجاع شده بود. در مدتی که با کارفرمای پروژه برای اجرای ساختمان مذاکره می شد، برخی عرصه ها و قسمت های طرح بهبود یافتند.یکی از تغییرات موجود بهبود فضاهای داخلی و نما به دلیل دریافت حداکثر نور طبیعی بوده است. به همین دلیل فضاهای نورگیر نما در معرض نور خورشید قرار گرفته تا سیرکولاسیون افقی و عرصه های عمومی از همپوشانی لازم برخوردار باشند. شاید یکی از لزومه های بهبود طرح اولیه، ارتباط فضایی مناسب، یکپارچگی دسترسی ها بوده است. 

همانطور که سایت پلان و زمین پروژه در منطقه ای با کاربری ساختمان های مسکونی و اداری واقع شده، سعی شده تا طراحی نما (نمای شمالی و نمای جنوبی) به نحوی صورت گیرد تا تصویری قابل فهمی از یک مجموعه اداری در ضلع شمالی و جنوبی اراده شود. طراحی ضلع جنوبی ساختمان های اداری اطراف را تحت تأثیر قرار می دهد، در صورتی که نمای شمالی بیشتر با مجموعه های مسکونی مرتبط می باشد. بنابراین در نمای جنوبی، آجرها به شیوه ای اجرا شدند که نور بتواند از زوایای قرارگیری آنها عبور کرده و به صورت یکنواخت در ساختمان پخش شود. همچنین این الگوی نصب آجرها باعث شده تا کاربران و عموم نتوانند داخل ساختمان را از بیرون مشاهده کنند. 

دیوارهای آجری نور طبیعی و سایه را به صورت متنوعی برای ساختمان ایجاد می کنند و هنگامی که با بافت سبز ادغام می شوند جاذبه خاصی برای کاربران بیرون و داخل ساختمان ایجاد می کنند. استفاده از متریال آجر به نوعی به هویت و بافت اصلی ساختمان های منطقه اشاره دارد. 

منابع:archdaily.com

arel.ir
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :