ارسال شده توسط:ناهید علی پور بخش: اطلاعات عمومی  گروه:گوناگون

جاده‌ های هوشمند با تکنولوژی آینده در هلند

کشور هلند قرار است از سال آینده شاهد ظهور جاده‌های جدید با قابلیت درخشش در زمان تاریکی و ارائه شارژ مورد نیاز برای خودروهای الکتریکی باشد. جاده‌های هوشمند که از توانایی درخشش در تاریکی شب برخوردار بوده و می‌توانند شاخص‌های آب و هوایی را در تاریکی به شکل نشانه‌هایی درخشان نمایش دهد،‌از اواسط سال 2013 در هلند نصب خواهند شد.

طرح «بزرگراه‌های هوشمند» که هفته گدشته در رقابت هفته طراحی هلند رونمایی شده، از جدیدترین فناوری‌ها در جاده استفاده خواهد کرد که به ادعای طراحان، پایدارتر، ایمن‌تر و محسوس‌تر هستند.

شرکتهای پشت این پروژه، هدف خود را ارتقای نوآوری رایج حمل و نقل با تمرکز بر خود بزرگراه‌ها بجای خودروها خوانده‌اند.

در میان جاه‌طلبانه‌ترین ایده‌ها برای سفرهای جاده‌ای آینده می‌توان به خطوط ویژه اشاره کرد که به رانندگان خودروهای الکتریکی اجازه خواهد داد تا در زمان حرکت، خودروی خود را شارژ کنند.

برنامه دیگر شامل متناسب سازی جاده‌ها با نورهای دارای قابلیت صرفه جویی در برق بوده که در زمان نزدیک شدن خودروها روشن‌تر شده و پس از عبور آنها دوباره تاریک می‌شوند.

اگرچه این ایده‌ها هنوز زمان زیادی برای پیوستن به واقعیت در پیش دارند اما جاده‌های هلند از سال آینده با خطوطی از پودر شب‌تاب رنگ‌آمیزی خواهند شد که از نور ذخیره شده خورشید در طول روز برای روشن‌سازی جاده‌ها در شب تا 10 ساعت استفاده می‌کنند.

از دیگر فناوری‌های برنامه‌ریزی شده برای سال آینده یک رنگ دینامیک حساس به دما بوده که بلورهای یخ را در شب‌های یخبندان برای رانندگان قابل مشاهده می‌سازند.

این ایده‌ها که توسط شرکت Studio Roosegaarde and Heijmans Infrastructure طراحی شده، در این رقابتها به عنوان بهترین مفهوم آینده معرفی شده‌اند.

این طراحی درحالیست که هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد چگونگی کارکرد خطوط شارژ کننده خودروهای الکتریکی در این جاده‌ها اعلام نشده است.

 

طراحی جاده هوشمند با نور صرفه‌جویی کننده - چراغ‌های تعاملی و بادی

 

خطوط القای انرژی ویژه خودروهای برقی - طراحی جاده‌های هوشمند با خطوط شارژ کننده خودروهای الکتریکی

 

طراحی خطوط جاده‌ای شب‌تاب

 

نشانه‌های آب‌و هوایی در کف این جاده‌ها در تاریکی شب خواهند درخشید

 

چراغ‌های بادی


طراح این جاده‌های هوشمند،‌دان روزگارد است و وی با دیدن وضعیت نامناسب برخی از جاده‌ها در هلند تصمیم به طراحی جاده‌هایی گرفت که متناسب با تکنولوژی آینده باشند.

جاده‌های هوشمند که توسط استدیوی روزگارد طراحی شده و زیرساختارهای آن توسط گروه Hijmans مدیریت خواهد شد جایزه طراحی هلند را به خاطر بهترین طرح برای آینده از آن خود کرده‌است. این طرح هم‌اکنون پا را فراتر از یک طرح معمولی گذاشته است و شرکت طراح تا کنون پودرهای درخشانی را تولید کرده که جایگزین رنگ‌های نشان‌گر جاده‌ها خواهند شد،‌این پودرهای درخشان انرژی خود را از نور خورشید به دست خواهند آورد و برای بیش از 10 ساعت در تاریکی خواهند درخشید.

همچنین از رنگ‌های درخشان ویژه‌ای برای کشیدن طرح‌هایی مشابه دانه‌های برف بر روی جاده استفاده خواهد شد تا زمانی که درجه حرارت تا حد مشخصی کاهش پیدا کرد، این دانه‌های برف آشکار شده و به راننده هشدار دهند احتمال لغزنده بودن سطح جاده وجود دارد.

چند صد متر اول این جاده درخشان با قابلیت نمایش درجه حرارت، در اواسط سال 2013 در ایالت برانبانت نصب خواهد شد و پس از آن خطوط القای انرژی ویژه خودروهای برقی، چراغ‌های راهنمایی رانندگی تعاملی و چراغ‌های بادی به تدریج بهاین جاده افزوده خواهند شد.

هدف تنها استفاده از منابع پایدار در تکنیک‌های نورپردازی در جاده‌های اصلی نیست،‌بلکه ایجاد امنیت و کارایی نیز مورد توجه طراحان این طرح قرار داشته است. همچنین در این طرح به طراحی خودروهای جدید نیز اندیشیده شده‌است. خودروهای متصل به هم و سیستم‌های موقعیت‌یاب داخلی متصل به ارتباطات ترافیک، تنها بخشی از سیستم مدیریتی جاده‌های آینده در این طرح به شمار می‌رود.
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :