ارسال شده توسط:ناهید علی پور بخش: معماری  گروه:گوناگون

کتابخانه ای با حال و هوای بازی و سرگرمی برای کودکان

آموزش و تشویق کودکان به مطالعه از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که آنان آینده سازان یک کشورند. اما شیوه‌ی جلب توجه و علاقمند کردن آنها به کتاب و کتابخوانی نیز مهم و حائز اهمیت است. در این مطلب به سراغ راه کاری جالب می‌رویم که کتاب خواندن را برای کودکان به فعالیتی شاد و سرگرم کننده تبدیل کرده، در مرور این مطلب با ما همراه باشید.

 

یکی از شاخص‌های مهم در روند پیشرفت یک کشور، اِشاعه و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در میان عموم مردم است. این امر همچنین یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی یک کشور به شمار آمده و از این روی از زوایای متعددی قابل تأمل و بررسی است.

 

 

 

 

در اولین قدم نمی‌توان از نقش مهم و تاثیرگذار خانواده به سادگی غفلت کرد. طرز برخورد و نظر والدین پیرامون مطالعه و کتاب‌خوانی، کتب و مجلاتی که در دسترس کودک قرار دارند، همچنین وضعیت فرهنگی و اقتصادی خانواده هر یک به نوبه‌ی خود تأثیری بسزا در شکل‌گیری این عادت پسندیده در وجود کودک خواهند داشت. اما در کنار تمامی این عوامل تبدیل کردن این کار به فعالیتی سرگرم کننده و تفریحی، میل کودک به کتاب خواندن را به شکلی قابل توجه افزایش خواهد داد. این همان کاری است که استودیوی Playoffice در اسپانیا به انجام آن همت گمارده و طرحی جالب را در این راستا پیاده کرده است.

 

اینجا یک کتابخانه‌ی کوچک خانوادگی است که با یک شبکه‌ی توری ملقب به شبکه‌ی مطالعه، حال و هوایی دیگر پیدا کرده و به کودکان نشان می‌دهد مطالعه هم می‌تواند فعالیتی سرگرم کننده و جالب توجه باشد. راهی هوشمندانه برای سرگرم کردن کودکان و در واقع پلی ارتباطی بین زمین بازی و فضای کتابخانه.

 

واقعیت این است کودکان به جهان از دریچه‌ای کاملا متفاوت از یک فرد بزرگسال می‌نگرند، برای آنها دیوارها به معنای صفحاتی بزرگ برای نقاشی، مبلمان وسیله‌ای برای کوهنوردی و وان حمام استخری برای شنا کردن است. در مجموع می‌توان گفت برای کودک در این جهان رنگارنگ هیچ چیز غیرممکن نبوده و محدودیتی وجود ندارد. شاید به همین دلیل است که این شبکه‌ی توری تا این اندازه جالب توجه است، چرا که می‌توان نشست، دراز کشید و حتی آویزان شد و در کنار تمام این کارها، صفحات رنگارنگ کتاب‌ها را نیز ورق زده و سرگرم شد.
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :