ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: معماری  گروه:گوناگون

طراحی مجموعه ورزشی با بهره گیری از نمای تاب خورده از فولاد به رنگ مس

طراحی مجموعه ورزشی چند منظوره شهر Hauge در کشور هلند یک پروژه گسترده با کانسپتی عملگراست که تأکید زیادی بر روی نمای بیرون سالن ورزشی داشته است.در جدیدترین طراحی شرکت British practice Faulkner Browns، یک نوار براق از جنس فولاد پرداخت شده به رنگ مس بام منحنی شکل این فضای ورزشی را پوشش داده تا اشاره ای مستقیم به زادگاه نارنجی پوشان (رنگ پرچم پادشاهی و لباس های تیم ملی هلند در همه رشته های ورزشی) باشد.

شرکت British practice Faulkner Browns این مجموعه ورزشی 50 میلیون یورویی را به نام Sportcampus Zuiderpark با مساحتی در حدود 33000 مترمربع طراحی کرده است. این مجموعه شامل سالن های ژیمناستیک،زمین تنیس، سالن ورزش های ساحلی پوشیده از ماسه واقعی و مجموعه ای از فضاهای علمی و آموزشی در زمینه های ورزشی می باشد.پانل های بتنی از پیش ساخته شده که بافت شاخصی بر روی خود نیز دارند، پایه این بنای تخم مرغی شکل را تشکیل می دهند، که در تضاد با بام سینوسی و براق این بنا می باشد. بام این بنا در قسمت ورودی به سمت بالا تاب خورده است تا ساختار براق خود را بیشتر به نمایش بگذارد.

بام این بنا در قسمت عقب ارتفاع بیشتری داشته و در قسمت جلو ارتفاع کمتری دارد، به صورت یک حلقه طراحی شده که با ستون های باریک مشکی رنگ ایستایی آن تامین می کند. این ستورن های باریک یک حیاط مرکزی را احاطه کرده تا این حیاط رو به آسمان باز و گشوده باقی بماند. پانل هایی از فولاد ضدزنگ کاملا ساب خورده و پولیش شده دورتادور بنا چرخیده اند و یک نوار براق و پرتلالو را پیرامون فضای خارجی بنا به وجود آورده اند.

معماران این بنا در مورد طراحی این مجموعه چنین اظهار می کنند که " فرم نواری این بنا در مرحله مسابقه برای طراحی پروژه ارائه شد تا کانسپت حرکت را القا کند،و به این صورت که ماهیت مکعبی شکل حجم فضاهای ورزشی را احاطه کرده و فرم سیال تری به ایجاد نماید.". دستورالعملی که از سوی دولت برای طراحی این بنا در نظر گرفته شده بود، ساخت بنایی بوده است که الهام بخش "جامعه ای سلامت تر" بوده و اینکه برای هر ورزشکاری از ورزشکار آماتور تا ورزشکاران حرفه ای جذاب و دلپذیر باشد.

طراحان بنا می گویند:" فولاد ضدزنگ پرداخت شده به عنوان متریالی عالی برای اجرای این کانسپت انتخاب شد که قادر است تصویری پویا از فعالیت هایی که در محیط اطراف بنا صورت می گیرد را انعکاس دهد. مانند فرم آسمان، پارک اطراف و حتی رهگذرانی که از کنار بنا عبور می کنند. این اثرگذاری مورد نظر، بعلاوه با تاب دادن و پیچش این نوار، افزون شده و بر رابطه فضای داخل و خارج بیشتر تاکید می کند.

حجم های داخلی که نیاز به ارتفاع بیشتری داشته اند (مانند سالن زمین های ورزشی) در قسمت عقبی بنا قرار گرفته اند و فضاهای آموزشی در قسمت جلو بنا جای گذاری شده اند تا ارتفاع بنا در قسمت جلویی کاهش یابد. معماران پروژه معتقدند: " ارتفاع بیشتر قسمت عقبی بنا برای پاسخگویی به بستر این فضای شهری طراحی شده است در حالیکه ارتفاع کم قسمت جلویی متناسب با مقیاس انسانی و افرادی است که از پارک مجاور استفاده می کنند. "استفاده از فرم های پویا برای بام با بهره گیری از متریال های غیرمتداول، رویکردی رایج برای فضاهای ورزشی است تا به عنوان یک فضای اجتماعی و شهری نیز عمل کنند.

ارک تاریخی Zuiderpark  که در دهه 20 میلادی به عنوان یک پارک عمومی برای مردم شهر Hauge طراحی شده است، بستر این پروژه را تشکیل می دهد که به دلیل ماهیت تاریخی باعث حساسیت کار طراحان می شده است. طراحان این پروژه در این رابطه چنین بیان می کنند که " ماهیت منحنی شکل این بنا باعث شده است که لبه های بنا از فاصله دور کمتر به نظر برسند. بنابراین به لحاظ مقیاس بصری، نوعی کمینه گرایی در این فرم مستتر است. "

فضای میدان های ورزشی به صورت یک فضای واسطه نیز عمل می کند که مجموعه ورزشی را به پارک متصل کرده است. در طول روز در ایام هفته این مجموعه توسط دانشگاه علوم کاربردی Hauge و مدرسه ROC Mondriaan و همینطور سازمان های معتبر ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد. در شب ها و همنیطور در تعطیلات آخر هفته این بنا به روی عموم باز است.

این مجموعه ورزشی محل دائمی تمرینات تیم والیبال ساحلی هلند و تیم والیبال ساحلی Hauge می باشد. ورزشکاران این رشته در یک فضای سرپوشیده که مملو از ماسه ساحلی است به تمرین مشغول هستند که یک سیستم رطوبت دهی نیز، میزان رطوبت ماسه ها را در سطح مناسب نگه می دارد تا از ایجاد غبار در فضای سرپوشیده جلوگیری شود.

بیش از 15000 مترمربع از بام 20000 مترمربعی این بنا با پانل های خورشیدی برای تولید انرژی ساختمان و همینطور گردآورنده خورشیدی (کلکتور) برای گرمایش آب برای حمام ها پوشیده شده است. دو چاه با عمق متفاوت در زیر این بنا نیز حفر شده است تا بخشی از سیستم سرمایش و گرمایش آب زمینی را تأمین کند. در تابستان آب خنک می تواند از چاه کم عمق تر به دستگاه مبادله کننده گرما پمپ شود تا سرمایش بنا تامین شود و آب گرم شده به چاه عمیق تر باز می گردد. در زمستان این روند معکوس شده تا آب گرم دوباره به سیستم برگردد و سالن های ورزشی را گرم کند.

این پروژه که در سال 2017 تکمیل شده، در سال 2016 به عنوان کاندیدا جایزه بهترین پروژه شهری آینده نگرانه، در مسابقه World Building of the Year competition، و فستیوال جهانی معماری در برلین، معرفی شده بود.شهر Hauge در برنامه ریزی خود تصمیم دارد تا سال 2040 از نظر اقلیمی به حالت خنثی در بیاید و بنابراین این مجموعه ورزشی جدید با در نظر داشتن این هدف طراحی شده است.

 

 

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :