ارسال شده توسط:تحریریه Kgroup بخش: اطلاعات عمومی  گروه:معماری

بارابودور (borobudur)، ماگه‌لان (Magelang)، جاوه‌ی مرکزی، اندونزی

این معبد بودایی که متعلق به ماهایانا (Mahayaya: یکی از سه شاخه‌ی اصلی بودیسم) است، در قرن نهم ساخته شده است.در واقع شاید بتوان از این بنای تاریخی، به عنوان نماد و سمبل کشور اندونزی نام برد. یکی از شناخته شده‌ترین بناهای معنوی و مذهبی جهان که در فهرست میراث ارزشمند تاریخی یونسکو نیز جای داشته و  هر ساله میزبان گردشگران بی‌شماری از اقصی نقاط جهان است.

این معبد در مجموع از ۶ سکوی مربعی شکل ساخته شده که با حجاری‌های زیبا به استوپاهای زنگی شکل شباهت دارند و نیز  به حدود ۵۰۴ مجسمه‌ی بودا آراسته شده‌اند. بر فراز کل این بنا، یک گنبد مرکزی قرار گرفته که با ۷۲ مجسمه‌ی بودا احاطه شده، در حالی که هر مجسمه در داخل یک استوپای کوچک حفره حفره جای گرفته است. اگر از بالا به کل این مجموعه بنگریم، متوجه شباهت آن با ساختار "ماندالا" (Mandalaخواهیم شد. ماندالا که در زبان سانسکریت به معنی دایره است، به عنوان سمبل و نماد هستی در دو آیین هندو و بودایی شناخته می‌شود

امروزه این معبد به عنوان مکانی برای انجام دعا و مراقبه مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر ساله و در زمان ماه کامل و در ماه‌های می یا ژوئن، زائرانی از گوشه و کنار جهان گرد هم آمده و به مناسبت تبدیل "سیدارت گوتاما" (Siddartha Gautama) به بودا، جشنی برپا می‌کنند.

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :