ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: معماری  گروه:گوناگون

آمیزه ای از صنایع دستی تایلند و تکنولوژی پرینت سه بعدی

کمپانی تحقیقات و نوآوری سیام،(SRI (Siam Research and Innovation Company  یک شرکت تولیدکننده سیمان در تایلند است که در راستای کنار زدن محدودیت های تکنولوژی پرینت سه بعدی در معماری، به دنبال ابتکاراتی نوین رفته و پروژه ای به نام "Triple S" اجرا کرده است. این پروژه در سال 2017 و با الهام از رویکرد سنتی کشور تایلند در ساخت صنایع دستی،  آغاز شده و هدف آن خلق یک سطح، یک سازه و البته یک سرپناه در یک پروسه واحد تولید، بوده است. فرم منحصر به فرد پروژه مبتکرانه این شرکت، که ملهم از صنایع دستی کشور تایلند می باشد، ساختاری زیبا خلق کرده که به عنوان یک استراکچر نیز عمل می کند و فضایی برای زندگی به وجود می آورد.

 

پروژه پرینت سه بعدی بتن، "Triple S"، مرحله جدیدی از تکامل فناوری پرینت سه بعدی است که کانسپت آن ساخت یک سطح، یک سازه و یک سرپناه می باشد. ابعاد این پروژه 3*3.5*3  متر است. برخلاف رویکردهایی که در گذشته به کار می رفت، در این پروژه طراحی و تکنولوژی پرینت سه بعدی، هر دو قدم به قدم در کنار هم عمل می کنند. تحقیقات پیشرفته در زمینه پرینت سه بعدی و همینطور متریال، امکان گسترش این فناوری در زمینه سازه، مهندسی و معماری را فراهم آورده است.

در پروژه "Triple S" امکان خلق سطوح در ابعاد انسانی فراهم شده است و این کار با استفاده از نازل پرینت سه بعدی که ابعاد آن متناسب ساخت چنین استراکچری است، امکان پذیر شده است. در این پروژه پرینت سه بعدی، مبحث ساخت سطوح متناسب ابعاد انسانی، پیچیده ترین مسئله طراحی معماری بوده است

معمولا لایه خارجی سطح و سازه داخلی جسمی که محصول فرآیند تری دی پرینت است، هر دو در حین طراحی در نظر گرفته می شوند و سازه داخلی برای عملکرد سازه ای آن و جهت مقاومت در برابر بار وارده طراحی می شود. در این پروژه سعی شده است که لایه خارجی سطح نیز مانند سازه داخلی، عملکرد سازه ای داشته باشد. در عین حال که در رعایت جزئیات نمای ظریف و مستحکم خارجی ملاحظات لازم در نظر گرفته شده است. سطح طراحی شده می تواند هم به لحاظ زیبایی و هم به لحاظ سازه خوب عمل کند. در حقیقت طرح بافت ساخته شده در این پروژه منتج از خط های منحنی روی سازه بتنی است که در برابر بار مقاومت می کند.

کانسپت طراحی پروژه triple S  از روش کار در صنایع دستی بومی کشور تایلند استنتاج شده است که حدود 250 سال پیش در Phra Nakhon Si Ayutthaya، پایتخت سابق تایلند، ساخته می شدند. طرح این بافت تزئینی، فرمی شبیه شکل ماهی داشته و از برگ نارگیل بافته می شده است. طرح این بافت به گونه ای طراحی شده که مدولار بوده و به صورت یک بلوک بتنی اجرا می شود. بتن با استفاده از فناوری تری دی پرینت اکسترود می شود و با بالا آمدن ارتفاع آن، طرح بافت روی آن نقش می بندد. بعد از انجام فرایند تری دی پرینت ، پانل بتنی تری دی پرینت شده که با استفاده از این طرح بافت ساخته شده است، می تواند به عنوان یک سازه وزن خود را تحمل کند. بعد از تری دی پرینت شدن، طرح بافت مدول نهایی، می تواند برای مقاصد سازه ای به کار رود.

به کارگیری متریال سیمان در کنار استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی باعث شده است محصول نهایی به دست آمده در نهایت در مقایسه با محصول روش های ساخت سنتی، مانند استفاده از قالب های پیش ساخته، وزن کمتری داشته باشد. استفاده از این رویکرد باعث می شود که مقاومت فشاری بیشتر از 45 مگاپاسکال شده و مقاومت خمشی بیش از 80 مگاپاسکال شود. بعلاوه در ساخت یک صفحه جدید به این روش، از متریال کمتری استفاده می شود چرا که سیستم دو گانه روکش و سازه که در تکنولوژی GRC استفاده می شود، در اینجا برای رسیدن به روشی پایدارتر، خود، متحمل بار ناشی از وزن خود می شود. با این طرح و تحقیقات جدید در تکنولوژی متریال، SCG معتقد است که این طرح یکی از پیشتازان تکنولوژی تری دی پرینت برای سازه های بزرگ می باشد.

 

 

 

 

 

 

 آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :