ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: اطلاعات عمومی  گروه:معماری

این مجتمع ساختمانی عجیب و غریب برنده بهترین طراحی سال جشنواره جهانی معماری شد

Interlace نام مجتمع ساختمانی عجیب و غریبی در سنگاپور است که به همت  معمار مشهور آلمانی «اول شیرن» و با همکاری شرکت OMA بر فراز تپه‌های گیلمن طراحی و ساخته شده است. این مجتمع متشکل از 31 بلوک آپارتمانی است که هر یک ارتفاعی به اندازه شش طبقه دارند و شامل شبکه وسیع و یکپارچه‌ای از فضاهای عمومی و خصوصی هستند.

 

در Interlace مجموعاً 316 طبقه وجود دارد که شامل 1040 دستگاه آپارتمان در متراژهای مختلف می­‌شود. این مجتمع به تازگی برنده بهترین طراحی سال جشنواره جهانی معماری پس از دو روز رقابت شده است. این ساختمان‌ها در آرایشی آینده نگرانه به صورت شش ضلعی مانند صدف طوری در کنار و روی هم چیده شده‌اند که هرکس برای اولین بار به آن‌ها مهاجرت کند اصلاً احساس تنهایی نخواهد کرد زیرا فضاها به صورت افقی با هم در ارتباط هستند و ساکنین آن‌ها به راحتی می‌توانند با همسایگان خود در تعامل باشند.

 

 

در دورانی که مردم روستا برای استفاده از امکانات و فناوری‌های نوین در حال مهاجرت به کلان شهرها هستند،  روزبه‌روز بر دغدغه مشکل ازدحام خانه‌های استیجاری افزوده می‌شود، از این رو طراحان Interlace تمام سعی خود را به کار گرفته‌اند تا بتوانند معنی جدیدی به واژه تراکم جمعیت انسانی ببخشند؛ در این ساختمان‌ها هیچ جایی به نام چهار دیواری وجود ندارد به طوری که یک راه رو ساکنین را از ورودی اصلی و آسانسورها به واحدها هدایت می‌کند.

به طور کلی پیمانکار این بنا، برج‌های سر به فلک کشیده را برداشته و پس از تقسیم کردن به تکه‌های کوچک‌تر، آن‌ها را بر طبق یک الگوریتم خاص و با زوایای مختلف بر روی هم قرار داده است.

البته امکانات رفاهی و عمومی مختلفی در اختیار ساکنان این ساختمان‌ها از جمله میدان نمایش، پارک آبی، بوستان، سالن مطالعه، سالن ورزشی و فضای کافی برای پیاده روی تعبیه شده که نوع فضای هر مجموعه با دیگری از هر نظر متفاوت است، با این حال هر آپارتمان به صورت مجزا نیز دارای یک باغچه در تراس خود است که هارمونی خاصی را با محیط ایجاد می‌کند.
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :